Не стало Кетрін Джонсон, жiнки, яка прокладала шляхи космічних кораблів

Легендарний математик НАСА Кетрін Джонсон померла у віці 101 року 24 лютого. Вона увійшла в історію космонавтики своїми розрахунками траєкторій різних космічних експедицій, в тому числи польотiв до Місяця.

«Міс Джонсон допомогла нашій країні розширити межі космосу навіть вже тим, що вона зробила величезні кроки, які відкрили двері для жінок і представників інших рас в універсальному людському пошуку космосу. Її самовідданість і вміння математика допомогли відправити людей на Місяць, а до цього — нашим астронавтам зробити перші кроки в космосі, якими ми тепер слiдуємо в подорожi на Марс»,

— йдеться в офіційній заяві NASA.

Джонсон працювала в агентстві з 1953 по 1986 рік. Вона вручну розраховувала параметри ракетних траєкторій для багатьох астронавтів і поряд з іншими жінками, які працювали в обчислювальному відділі НАСА, була здатна швидко перевіряти правильність обчислень комп’ютерів перших поколінь.

За час своєї роботи Джонсон розрахувала траєкторії, стартові вікна і резервні шляху повернення для багатьох польотів з проекту «Меркурій», включаючи космічні місії Джона Гленна і Алана Шепарда, а також політ «Аполлона 11» на Місяць в 1969 році. Її розрахунки були критично важливі для успіху цих місій. Джонсон також робила розрахунки для планів місії на Марс.

У 1970 році, під час невдалого польоту до Місяця корабля «Аполлон-13», Кетрін Джонсон зуміла швидко розрахувати параметри нової траєкторії повернення корабля до Землі, використовуючи при цьому не комп’ютери, а власні астрономічні таблиці. Вважається, що саме це врятувало астронавтів від загибелі.

Головний адміністратор НАСА Джим Брайденстайн назвав Кетрін Джонсон легендарною постаттю з епохи перших днів освоєння космосу.

У 2015 році вона була нагороджена Президентською медаллю свободи, а потім включена до серії BBC 100 Women. У 2016 році Марго Лі Шеттерлі видала книгу «Приховані фігури» про початок діяльності Джонсон і інших темношкірих жінок в NASA. У тому ж році був знятий однойменний фільм по цій книзі, який отримав три номінації на «Оскар». Джонсон була присутня на церемонії нагородження в якості почесної гості.

Добавить комментарий

Закрыть меню