Вибори в Польщi: якi перспективи для України

Вже у травні у Польщі пройдуть президентські вибори. Перший тур відбудеться 10 травня. Про те, як їх результати можуть вплинути на відносини з Україною, розповів Максим Скрипченко для «Європейської правди».

Ось так виглядає трійка переможців відповідно до опитування, яке проводилося Dobra Opinia спільно з Polska Press з 10 по 14 лютого і було опубліковане декілька днів тому: Анджей Дуда – 41,34%, Малгожата Кідава-Блонська – 24,02%, Роберт Бедронь – 11,21%.

Згiдно з соціологічними опитуваннями, Анджей Дуда, швидше за все, втримає посаду. Враховуючи статистичну похибку, другий строк Дуди — під загрозою, якщо справа дійде до другого туру. При цьому в обох кандидатів є перспективи для розширення електорального поля.

Малгожата Кідава-Блонська має великий досвід роботи речницею урядів двох прем’єр-міністрів Польщі та депутатом, заступником спікера та спікером Сейму. Під час парламентських виборів 2019 року вона отримала найкращий індивідуальний рейтинг по усій країні – понад 416 тисяч голосів (30,11%, наступний опонент отримав 2,04%).

У порівнянні з першими двома кандидатами у кандидата від лiвих сил Роберта Бедроня шансів практично немає.

Які ж перспективи для України?

Обидва провідні кандидати засуджують окупацію Криму і Донбасу, постійно говорять про боротьбу проти російської пропаганди та про розширення співпраці з НАТО.

Щоправда, період президенства Анджея Дуди для України позначився активізацією ворожнечі на історичному підґрунті, особливо у період 2016-2017 років. Це викликано як об’єктивними факторами – потребами електорату в «патріотичній» історії, неприязнь до заробітчан з України, які відбирають робочі місця, так і зовнішніми – наявними суперечностями уміло користувалася РФ.

Своєю чергою Малгожата Кідава-Блонська дотримується підходу щодо зменшення напруги в питаннях історії, покращення умов для українських (та інших) мігрантів. Порівняно з позицією Дуди, Кідава-Блонська намагається менше говорити про історію, акцентуючи на майбутньому.

Водночас її перемога може спровокувати блокування президентом урядових ініціатив, що суттєво послабить позиції Варшави на міжнародній арені — і це теж ризик, який варто враховувати Києву.

Так чи інакше, співпраця між двома державами буде продовжуватися. Головне питання — в її якості, а це зможе показати лише практика, коли передвиборні обіцянки закінчаться і почнуться реальні дії.

Добавить комментарий

Закрыть меню